Kwas Hialuronowy

    Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę.
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników.
Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający.
Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej ścieńczenia, zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji.
Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości. Czas utrzymywania się efektów działania wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego wynosi od 6 do 12 miesięcy. Okres ten może być krótszy lub dłuższy w zależności od wieku pacjentki/a, rodzaju skóry oraz prowadzonego trybu życia (palenie papierosów, ekspozycja na słońce, wizyty w solarium skracają czas działania preparatu).Kolejnymi iniekcjami wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego można przedłużyć okres utrzymywania się efektu początkowego.   Zalecenia przed zabiegami wypełniania lub modelowania kwasem hialuronowym:

 •  na 7 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym),
 •  na 5 dni przed zabiegiem unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów GingkoBiloba,
 •  w dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
 •  w dniu zabiegu nie zaleca się makijażu ani innych czynności, które niosłyby ryzyko zainfekowania miejsc iniekcji (np. dotykania, pocierania brudnymi rękami, itp.),
 •  w przypadku tendencji do pojawiania się wirusa opryszczki (Herpex) zaleca się przyjmowanie na 3 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu Heviran lub Hascovir- dotyczy iniekcji w usta lub w ich obrębie.

Zalecenia po zabiegu wypełniania lub modelowania kwasem hialuronowym:

 •  należy unikać wahań termicznych otoczenia, a więc szczególnie przez pierwsze 48h (do 2 tyg.),
 •  nie korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory),
 •  niewskazane jest dłuższe przebywanie w temp. poniżej 0 st. C,
 •  bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (np. nie dotykać),
 •  przez 48h po zabiegu unikamy nadmiernej mimiki.
 •  przez 3 dni po zabiegu nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń,
 •  przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak np. laseroterapia w okolicach iniekcji wypełniacza. Czas ten może być dłuższy w przypadku technik, które rozgrzewają skórę właściwą w celu stymulacji produkcji kolagenu. Wówczas należy liczyć się z szybszą degradacją podanego preparatu.